Bozcaada

Bozcaada

Yıllardır yaptığım Bozcaada gezileri ile ilgili yazı yazmak hep aklımda olan bir şeydi. Fakat yoğun iş yaşamı ve birazda sosyal hayatım nedeniyle erteleyip durdum. Birkaç gün önce işimden istifa etmem sayesinde bu aralar tekrar gideceğim. Bu arada da gitmeden güzel bir yazı yazayım da gelince eklemeler yaparım diye düşündüm.

Öncelikle Bozcaada’da çektiğim fotoğraflarıma ve daha fazlasına 500px portföyümden ve instagram hesabımdan ulaşabilirsiniz.

Biraz Bilgi:

New York Times’ın 2017’de görülmesi gereken 101 yer dosyasına 55. sıradan giren Bozcaada, bozulmamış tarihi dokusu, bağları, serbestçe denize girilen sahilleri ve lokantaları ile bir rüya kadar güzel. Adaya Çanakkale merkezden deniz otobüsü ile ya da Geyikli üzerinden feribot ile geçiş yapabiliyorsunuz.

Ada kıyıları balıklar için doğal bir sığınak ve üreme bölgesidir. Profesyonel olarak (trol veya ağ ile) avlanmak yasak olduğu için sadece amatör balıkçılar ile karşılaşırsınız. Ayrıca benim çok isteyip de gidemediğim Bağ Bozumu Şenlikleri eylül ayı içerisinde yapılmaktadır.

Bozcaada Kalesi

Bu arada mutlaka adanın görkemli kalesini görmelisiniz. Surların üzerinden kıyı şeridini izleyip arkadaşlarınızla güzel anılar biriktirebilirsiniz.

Bozcaada Fort by İlker TURAN on 500px.com

Kalenin tarihi hakkında en doğru bilgiyi kapısındaki yazıyı buraya ekleyerek verebilirim.

    “Adanın kuzeydoğu burnu üzerinde kurulmuş olan kalenin ilk önce kimler tarafından yapıldığı belli değildir. Venedik, Ceneviz ve Bizanslılar döneminde kullanılan kale Çanakkale Boğazının önemi nedeniyle KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN ve II MAHMUT tarafından onarılarak ihtiyaca göre genişletilen Bozcaada Kalesi 1965-1970 yılları arasında Kültür ve turizm bakanlığınca yeniden onarılmıştır.

Denize doğru uzanan bir burun üzerinde bulunan Bozcaada Kalesi 10 metre genişliğinde ve 250 metre uzunlukta bir sur hendeği ile adadan ayrılmaktadır. Bu hendek üzerindeki asma köprü ile kaleye girmekte iken, daha sonraları kemerli sabit bir köprü yapılmıştır. Bu ana kapıdan başka mendirek kapısı ve deniz kapısı da kaleye girişi sağlamaktadır.”

Polente Burnu

Bu arada merkezden başlayarak bağ rotasında yapacağınız yaklaşık 6 km’lik bir yürüyüşün ardından Polente burnunda rüzgar güllerinin altında güneşi batırıp (eğer Polente’de gün batımına karşı şarap içmediyseniz) soluğu Rum ve Türk mahallelerindeki lezzetli yerel lokantalarda alabilirsiniz. 😛

Bozcaada Sanat Galerisi ve Itırlı Bahçe

Sanatçılar tarafından çok sevilen adada yaz boyunca sanatın kalbinin attığı yerdir. Galeri’de genç ve yetişkin ada sanatçıları eserlerini sergilerler.

Geçen yıl adada çalışan işçilerin fotoğraflarından oluşan bir sergi vardı, gerçekten çok başarılıydı.

Bu arada Itırlı Bahçenin o güzel bahçesinde oturarak harika limonatasından içmeden sakın gitmeyin. Bu yıl bahçesinde de fotoğraf çekeceğim.

Güler Ada Reçel ve Şarap

Bozcaada 2013 by İlker TURAN on 500px.com

Bu yazıyı yazarken öğrendiğim kadarı ile Güler Ada aynı zamanda adada merkez dışında açılan ilk pansiyonmuş. Ben reçellerini ve şarabını beğendim, pansiyon olarak bu yıl olmasa da bir sonraki ziyaretimde denemek istediğim bir yer gibi görünüyor. Ayazma tarafına giderken minibüs ile gidiyorsanız mutlaka orada mola vereceksiniz. Domates reçelini tavsiye ederim. Ben şahsen bayıldım. Şarapları da genel ada şaraplarının burukluğundan biraz daha hafif ve içimi kolay.

Bozcaada Biz Şarap Takıları ve Aksesuarları

Bozcaada 2013 by İlker TURAN on 500px.com

Sadece şarap üzerine bir aksesuar dükkanı burası, daha sonra öğrendiğime göre de ilk. Pek çok şey bulabileceğiniz, hatta şişesine bayılıp aldığınız bir şarabı içtikten sonra şişesinden şamdan veya kandil yapabilmeniz için malzemelerin bulunduğu bir yer burası. Şarap bardağı tutacağı olan tabaklar, mantarlardan yapılma anahtarlık veya panolar. Farklı şişe tıpaları, saklama kutuları hatta yıllandırma araçları. (Tam benlik bir yer orası kesin.) Eğer yolunuz Bozcaada’ya düşerse merkeze yakın bir ara sokakta bulunan (tam yerini hatırlayamadım) bu dükkanı mutlaka ziyaret edin.

Bozcaada’da Çadır Keyfi

Bozcaada genelinde çadır kurmak yasak, kaçak olarak bir kaç yerde (arada benimkine de 🙂 ) çadırlara rastlayabilirsiniz elbette. Onun dışında Ada Camping Bozcaada’da kamp kurabileceğiniz tek yer. Hiç orada kalmadığımdan pek bir bilgi veremem, gerekli bilgiyi campingbozcaada.com adresinden edinebilirsiniz.

Bu seferlik bu kadar, yakın zamanda yapacağım ziyaretten sonra unuttuğum bir sürü yeri ikinci yazımda taze bilgiyle yazacağım. Bu arada her canlı bir gün Bozcaada’ya gitmeli bence. 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir