Doctor Who: Shada

    11 Mart 1952 doğumlu kendine has üslubuyla tanıdığımız ingiliz usta bilimkurgu yazarı Douglas Adams, efsanevi Doctor Who dizisi için yazılmış ve bilinenin aksine BBC tarafından çekimleri yapılmış olan Doctor Who:Shada kitabının ülkemize geldiğini öğrendiğimde heyecanlanmıştım. Tüm sezonlarını izlemek için interneti talan ettiğimi düşünürsek benim için gerçekten güzel bir kitap oldu.
 
    Doctor Who: Shada, çıktığı günden itibaren alınacaklar listemin üst sıralarındaydı. Bir arkadaşım sayesinde okuduğum bu kitap 8. Sezon başlayana kadar açlığımı bir nebze olsun giderdi. Gareth Roberts‘ın ustaca romanlaştırdığı kitabı okurken 4. doktoru kafamda canlandırıyordum ve hiç batmadığını belirtmek isterim. Kitabın betimlemesi ile dizideki doktor arasında hiç fark yok.
 
    Kitabı bitirdikten sonra internette küçük bir araştırma yaparak aslında bu kitabın hikayesinin çekimlerinin yapıldığını gördüm. İzlemek isterseniz “Doctor Who: Shada – Part 1” bu linkten ulaşabilirsiniz. Kitap birçok yönden dizinin bölümlerini andırıyor, akıcı ve içine çeken bir kitap.
 
    Doctor Who: Shada akıcılığı, harika kurgusu ve başarılı anlatımıyla gerçekçi bir Doctor Who hikayesi sunuyor. Kitabın, Doctor Who izleyenleri hayal kırıklığına uğratmayacağına eminim, kitaplığınızda yerini almalı. Kitabın konusuna gelirsek spoiler vermemek adına sadece arka kapak yazısını ekliyorum.
 
Doktorun eski dostu, Zaman Lordu Profesör Chronotis emeklilik hayatını Cambridge Üniversitesinde sürdürmektedir – yanında birkaç zararsız eşya da getirmiştir. Fakat bunların arasında, Gallifreyin Muhterem ve Kadim Yasaları da vardır. Üstüne üstlük bu kitabı, dünyadan haberi olmayan yüksek lisans öğrencisi Chris Parsonsa pervasızca ödünç vermiştir. Muhterem ve Kadim Yasalar evrendeki en tehlikeli eserlerden biridir ve yanlış ellere geçmesi felaketle sonuçlanabilir. Sinsi Skagranın kitabı elde etmesi ise, olabilecek en kötü şeydir. Skagra, evrene hükmetme eğilimli iflah olmaz bir sadist ve egoisttir. Üstelik Cambridgee doğru yola çıkmıştır:
Hedefi de kitap ve Doktordur.”

Kategoriler

ilker turan Yazar:

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir