Kitap

Göğü Delen Adam: Papalagi

Papalagi, Samoa dilinde “Göğü Delen Adam” demekmiş. Samoa yerlileri için denizin ve göğün birleştiği bir yer yoktur. Deniz onlar için gökyüzünün devamı gibidir. Bu sebeple Samoa’ya ilk misyonerler bir yelkenliyle geldiğinde, yerliler bu yelkenliyi uzaktan göğü delip geçen bir araç olduğunu düşünmüştür.Yelkenliyle birlikte gelen beyaz adama ise Papalagi yani Göğü Delen Adam adını vermişler. Orjinal adı ile “Der PapalagiEric Scheurmann tarafından 1920 yılında ilk defa Almanya’da yayımlanmıştır. Kitap, Tuivaii adında bir Samoa şefinin gözünden Avrupa yaşamını anlatmaktadır.

Bir solukta okuyacağınıza inandığım harika bir kitap Göğü Delen Adam. Tuivaii’nin bizde gördüğü karmaşayı, sürüklenme duygusunu ve maddenin körlüğünü en sade şekliyle görebiliyoruz bu kitapta. Biraz fazla eleştirel bulursunuz belki bilemiyorum. Ama benim bu kitapta görüp de hayır böyle değil dediğim bir şey yok maalesef. Taş kutularımızda sürüklenen hayatımızı çok doğru bir şekilde betimlemiş. Hırslarımızın bizi geçirdiği noktayı, en çok saygı duyduğumuz şeyin cebimizde ikiye katladığımız kağıt parçası olduğunu, tüm hayatımızı kolumuzdaki yuvarlak metale bakarak hep bir yerlere bir şeylere yetişme çabasında olduğumuzu ve gözlerimizde oluşan o büyük umutsuzluğu kendi bakış açısıyla anlatıyor.

Hani derler ya, baş ucu kitabı. Aynen öyle, hep yakınınızda tutmanızı tavsiye edebileceğim, sürekli bir şeylerin altını çizmenize yardımcı olabilecek harika bir kitap Göğü Delen Adam (Der Papalagi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: