Aklımdan Geçenler,  Ekranıma Takılanlar,  Gezmek Olsun,  Şiir / Edebiyat

Hadi Masalımızı Anlayalım (Bir kahramanın yolculuğu)

Masalları sever misiniz?

İlk olarak beni büyüten kuzenlerim masal anlattı bana, sonraları telefonda bir numara çevirirdik (elbette numarayı hatırlamıyorum) ve masal başlardı. Fatura nedeniyle ve telefonun meşgul olmaması için fazla kullanmazdık elbette, ama inanılmaz bir teknolojiydi.

Masallar sadece çocuklar için midir?

Yeni dünyalar keşfetmek yaşa bakmaz, masal dinlemek için hangi yaşta olduğumuzun önemi yoktur, sadece sevmek ve bu hayallere aklınızı, yüreğinizi açmak yeterlidir. Her kapı açıldığında yaşadığımız heyecan veya Afrika’nın derinliklerinde yaptığımız sayısız safarileri düşleyin. Lüks bir kafede güzel bir kadınla veya yakışıklı bir erkekle kahvenizi yudumlarken romantik bir gülümseme oluşmaz mı hiç yüzünüzde. İşte o gülümsemeden bahsediyorum aklınızda ve yüreğinizde oluşan. Kabul edin yetişkinsiniz ve masalları seviyorsunuz, sadece farkında değilsiniz. 🙂

Bir kahramanın yolculuğu, hadi masalımızı anlayalım…

Bir masal nasıl başlar? Düşünün şimdiye kadar dinlediklerinizi, yaşadıklarınızı. Masallar bir hayat değildir aslında, hayat masallardan oluşur çünkü. Öncelikle hepimiz bir masalın iyi sonu olarak dünyaya geldik. Nefesimizle kendi masallarımızı yaşamaya başladık, ilk adımımız, ilk kelimemiz, ilk aşkımız, ilk ayrılığımız. İyi veya kötü her son yeni bir masal başlatır bu hayatta.

shuimo-2

Sıradan sandığımız bir dünyada başlarız hepimiz masala, herkes gibiyizdir aslında, okur, çalışır, sever, ayrılır, yer, içer, ağlar ve güleriz. Kısacası yaşarız işte. Sonra bir an gelir hayatımızda sıra dışı bir şeyler olmaya başlar, öyle kolay fark edilir ki bu olaylar bizi bir anda maceradan maceraya sürükler.

Sıra dışı dedik ya, bilmediğimiz, belki de kimsenin bizim gibi olmadığı yerlerde buluruz kendimizi. (Bu arada benim cesaretim yok, gidemem diyenler, ilk çağrıya asla istekli bir şekilde cevap vermeyiz. Aklınızda olsun.) Her ne kadar isteksiz bir şekilde de olsa girdiğimiz bu yeni dünyaya alışmaya çalışırız bir şekilde, yeni yollar, huylar, yetenekler, eşyalar, dostlar ve elbette karşı duranlar ediniriz.

Elbette herkes kendi masalını yaşar, işte bu noktada kendi masallarını yaşamakta olan bizden daha tecrübeli masal kahramanlarıyla karşılaşırız. (Aklınızda hayatınızdan görüntüler oluşmadı mı hala.)

Ve elbette zorluklar, zor kararlar, atlanması gereken uçurumlar, koşulması gereken yollar ve pek çok benzer engel. O noktada edindiğimiz dostlar yoldaş olurlar, karşı çıkanların engellemesine karşı. Koşarken daha iyisini yapabilirsin diyen öğretmenler, sana su getiren veya tırmanırken elinden tutup tepeye çekmeye çalışan dostlar. İşte bu yoldaşlar oluşturur grubumuzu belki de kardeşliğimizi. (şimdi ne geldi aklınıza)

Pek çok zorluğu atlattığımızda tam bir nefes alırken bir anda daha zor bir noktada bulabiliriz kendimizi, her şeyi verebildiğimiz aşkımız, canımız pahasına koruduğumuz arkadaşımız belki de veya elimizde olan çok değerli bir eşyayı kaybetme korkusu. Bir anda kendimiz olarak kalmamıza engel olabilecek bir sınavdan geçeriz. Güvenimiz sarsılır, cesaretimiz ilk kez maceraya atılırken olduğundan bile daha az bir noktaya düşebilir. Buradan sonra olacaklar sadece bizlerin biz olarak kalabilmesine bağlıdır.

İşte bu noktada bizizdir artık, varlığımızı öyle bir sunarız ki masalda adı geçen ve okuyan herkese. İlham veririz. Ödülümüzü alır ve evin yolunu tutarız. Yeni maceraları kapımızdan içeri memnuniyetle kabul etmek üzere.

Artık dünya bizim bildiğimizden çok daha farklıdır, başarımız etkisini göstermiş, eski korkutucu ve tehlikeli olduğunu düşündüğümüz bilinmeyenin gölgesi dağılmıştır. Yeni macera için daha güçlü, daha mutlu ve her zamankinden daha hazırızdır artık.

588138.jpgUnutmayın, aradığınız hazine her ne ise, girmeye korktuğunuz o mağaranın içinde sizi bekliyor. (Joseph Campbell)

İşte ben macerama böyle başladım, sürekli geziyor, çalışıyor, çabalıyor ve hazineleri topluyorum. Onları paylaşıyor ve daha fazla insanın benim hissettiğim güçlü duyguyu hissetmesini istiyorum.

Sevgiyle kalın dostlarım.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: