Kim bu İlker Turan?

Selam sana okuyucu, özgürlüğü arayan, gezmeye meraklı arkadaş!

Adım İlker, 80 yılında doğmuş olan naçizane sıradan bir yürüyenim. Senden, ondan veya herhangi birinden farkım yok. Peki kimdir bu İlker, neler yapar, nerelerde gezer ve en önemlisi sana katar.

Bu konuda biraz geçmişe gitmem gerekebilir, kendimi bildim bileli dağın, taşın, bitkilerin, hayvanların her türlüsüyle tanıştım diyebilirim sanırım.  Onlarla büyüdüm ve her fırsatta, her boşlukta kar kış demeden öğrendim, uyguladım, yürüdüm hatta koştum. Bu uğurda pek çok hastalık ve sakatlık yaşadım. Ne uğruna peki, elbette özgürlüğüm. İşte bu özgürlük ile başladı bir sırt çantası hikayem.

Bir gün tüm dünyamın düzeni bozulduğunda, ne kadar sıkıldığımı farkettim tekdüze yaşamaktan. Uzun zamandır gezmeme rağmen yetmeyen özgürlük arzusu ile kurulu düzenimi bir kenara bırakıp kendimi düzensizliğin içine bıraktım. Şunu iyi bilmelisin eğer dönecek bir yerin varsa asla bir yerlere varamazsın. Bir yandan toplumun içinde çalışarak para kazanırken, diğer bir yandan tamamen dışında yaşam alanımı en özgür biçimde şekillendirerek istediğim hareket rahatlığına olanak sağlamıştım. Bazen bir sahilde, bankta, gürül gürül bir ateşin ışığında battaniyeme sarılmış, çoğunlukla çadırda, bir pansiyonda veya bir hostelde hiç tanımadığım insanlarla, belki bir tekne kamarasında, yaşıyorum hayatımı. Her geçen gün bana verdiği yaşam enerjisini tahmin bile edemezsin durdurulamayan bir güç gibi.

Uzun zamandır gezmeme, pek çok yetenek edinmeme rağmen fotoğraflarda hep saklanan veya çeken taraf oldum. Çektiklerimi ise paylaşmak hiç aklıma bile gelmedi. Hatta sosyal ağlara bile daha yeni yeni adapte oluyorum. (Sadece iş amaçlı kullandığım zamanları saymazsak elbette.) Üstüne bir yıldan biraz daha uzun bir zaman önce tüm geçmiş yaşamımı silen bir bilgisayar arızası eklenince babamın bana zorla aldığı akıllı telefona kadar teknoloji namına pek bir şey kullanmıyordum. Daha sonra hiç aklımda yokken tesadüf eseri birçok özgür ruhla tanıştım, bana verdikleri ilhamla hem sosyal ağlarda (özellikle instagram) bu gezilerimi paylaşmamı, hem de bu siteyi ayağa kaldırmamı sağladılar.

Uzun lafın kısası bir şeyler üretmeyi, gezmeyi, fotoğraf çekmeyi ve yazmayı seviyorum ve sevgili okuyan seninle bir gün bir trende karşılaşalım, sen kendi hikayelerini anlat ben de benimkileri. Yol uzun olsun, güzel bir kahve bile demlerim istersen.

Sen de benim gibi nasıl yaşarsın sitesi değil bu, sadece benim işte. Dinlediğim müzikten, yürüdüğüm taşlı yollara veya patikalara kadar olan hikayelerim, okuduğum kitaplar, izlediğim filmler, tanıştığım insanlar ve öğrendiğim geri kalan her şeyi kapsayacak bir kaynak olmasını istiyorum sadece. Dünyamın küçük bir özeti işte.

Bir avareden sevgilerle.

İlker Yolunda Gerek