Bushcraft,  fotoğraf,  Genel,  Gezmek Olsun

Türkiye’nin Maldivleri – Salda Gölü

Uzun seyahatlere bayılıyorum, ne zaman bir kaç yeri bir arada görecek olsam tarifsiz bir heyecan kaplıyor içimi. Bu kurban bayramında da işten fırsat bulup bir kaç şehir gezerek hem keyifli kamplar yapmayı hem de akrabalarımı ziyaret etmeyi planlamıştım. O nedenle rotayı ilk olarak Salda Gölü’ne çevirdim. Türkiye’nin Maldivleri olarak ünlenen, görüntüsüyle göz dolduran Salda Gölü, son zamanlarda insanların yeni gözdesi haline geldi.

Burdur’un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü, Türkiye’nin en derin tatlı su gölü konumunda. Göller bölgesi içindeki Salda, 183 metreye varan derinliği ile Türkiye’nin 3. en derin gölü.

Binlerce yıl önce jeolojik çökmeyle meydana gelen Salda Gölü, beyaz kumu, suyunun temizliği ve turkuaz rengiyle oluşan güzel manzarasıyla “Türkiye’nin Maldivleri” olarak adlandırılıyor.

Konaklama

Salda Gölün çevresinde konaklamak için belediyenin kamp alanını tercih edebilir ya da çevrede istediğiniz bir yerde, kendi çadırınızı kurup kalabilirsiniz. Belediye kampı ücretsiz, son zamanlarda muhtarlık 5TL giriş ücreti almaya başlamış keyfi bir şekilde sakın vermeyin. İşletmesi Yeşilova Belediyesi’ne ait halk plajında isterseniz kendi çadırını kurabilir, isterseniz çadır kiralayabilirsiniz. Kendi çadırlarını kurmak isteyen ziyaretçilerden kamp için herhangi bir ücret talep edilmiyor. Ayrıca çadırınıza elektrik çektirme imkanınız bulunuyor. Alan içerisinde günlük ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz Yeşilova Belediye’sine ait bir işletme bulunmakta. İşletmeden sıcak-soğuk içecekler ve market alışverişi yapabilirsiniz. Ayrıca yemek ve aperitif yiyecekler temin edebilirsiniz. Daha farklı ihtiyaçlarınızı yaklaşık 4 km uzaklıktaki Yeşilova ilçesinden giderebilirsiniz.

Ben kampımı daha ormanlık bir alana halk plajının yaklaşık 10 km ilerisinde ormanlık alana kurdum. Hem sakin hem de daha temiz olmasını hayal ediyordum ki insanlıktan çıkmış günübirlikçilerin ormanı nasıl şehir çöplüğüne çevirdiğini gördüm. Acınası bir durum maalesef. Yaklaşık 2 saatlik bir temizlikten sonra ancak yerleşebildim.

Yeşilova’dan göle yürümenin ve çöp toplamanın verdiği yorgunluğu en güzel şekliyle atmak istediğim için hemen bir ateş yaktım. Bulunduğum yer ormanlık alanda kaldığından yakınlarda yararlanabileceğim kaynaklarım çok azdı, o nedenle hemen yol üzerinde bulunan bir çeşmeden (sular çok klorlu) çaydanlığımı doldurdum.

Doğa bazen pek bir şey vermez. Sadece meraktan geldiğim Salda gölünde de toplayacak bir şey bulamayınca ne olur ne olmaz diye mütevazi çantamda taşıdığım un, baharat, kahve çekirdekleri ve topladığım çam iğneleri iki günlük erzağım oldu.

Doğa bazen pek bir şey vermez. Sadece meraktan geldiğim Salda gölünde de toplayacak bir şey bulamayınca ne olur ne olmaz diye mütevazi çantamda taşıdığım un, baharat, kahve çekirdekleri ve topladığım çam iğneleri iki günlük erzağım olmuştu. / Sometimes nature does not give much. I have not been able to find anything to collect on the "Salda" lake I was wondering about. I only had some flour, mixed spice, coffee beans and pine needles were in my humble bag for two days. . . . #travel #traveling #photooftheday #travelling #fp #freepeople #gezgin #lifeisbackpacking #lesscomfortmorelife #mood #camplife #camp #adventure #camping #bushcraft #campvibes #forest #survival #outdoors #wildcamping #wilderness #hiking #doğa #modernoutdoor #outdoor #camplife #explore #wanderlust #outdoorlife #backpacking

A post shared by ilker turan (@ilkeryolundagerek) on

Kahvemi hazırlayıp köze oturttuktan sonra ekmeğimi hazırlamaya koyuldum. Altı günlük bir tur olduğu için telefonumu ve kameramı fazla kullanmamaya dikkat ettim, hazırlık videosunu daha kısa bir kampta çekeceğim. Biraz uğraştıktan sonra Emaye bardağımda güzel bir ekmek pişmeye başladı.

Bu arada sadece toplayacak yiyecek bulamamanın dışında kolay kolay kuru ağaç bulmakta da zorlanabilirsiniz. Yanınızda taşıyacağınız biraz kömür işinizi görecektir.

İlk gün ani bastıran yağmur havasını hissedince kahvemi bitirir bitirmez çadırımı kurdum. Eşyalarımı güvene aldıktan sonra ikinci bardak kahvemi de doldurup keyfime devam ettim. En sonunda yağmur bana ulaştığında çok güzel bir gün geçirmiştim, çadırımın kapısı açık bir şekilde içinden yağmurun mis kokusunu içime çekerek günü bitirdim. (Bu arada çadırım o kadar kaliteli değil, fakat ben bazı geliştirmeler ile çadırımın biraz daha dayanıklı olmasını sağladım. Bu konuda ayrıca bir yazı yazacağım.)

Kısacası hem halkının hem de belediyesinin etinden sütünden yararlandığı ama gerçek anlamda ilgilenmediği bir cennet Salda Gölü. Biraz çöp toplamakla ilgili sorununuz yoksa kamp alanlarının dışında ormanlık alanda güzel ve keyifli bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz.

Ulaşım

(Kaynak: saldagolu.com)

Salda Gölü, Burdur ili Yeşilova ilçesi sınırları içerisindedir. Yeşilova’ya 5 km, Burdur’a 56 km, Denizli’ye 96 km, Antalya’ya 159 km mesafededir.

Burdur’dan

Burdur’dan Salda Gölü’ne özel araçlarıyla gitmek isteyenler; Burdur-Hacılar-Yeşilova istikametinde ilerlemelidirler.

Şehirler arası otobüs firmalarıyla gitmek isteyenler; Burdur Otogarı’ndan Yeşilova minibüslerine binerek Salda Gölü’ne ulaşabilirler.

Antalya’dan

Antalya’dan Salda Gölü’ne özel araçlarıyla gitmek isteyenler için iki yol bulunmaktadır. Birincisi Antalya-Çavdır-Karamanlı yolu, ikincisi Antalya-Acıpayam-Güney yolu. Birinci yol ikinciye nazaran daha kısa sürer.

Şehirler arası otobüs firmalarıyla gitmek isteyenler; Antalya Otogarı’ndan direk Yeşilova minibüslerine binerek Salda Gölü’ne ulaşabilirler.

Denizli’den

Denizli’den Salda Gölü’ne özel araçlarıyla gitmek isteyenler; Denizli-Serinhisar-Güney istikametinde ilerlemelidirler.

Şehirler arası otobüs firmalarıyla gitmek isteyenler; Denizli Otogarı’ndan Yeşilova minibüslerine binerek Salda Gölü’ne ulaşabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: