Aklımdan Geçenler,  Gezmek Olsun

Yolumuzun Kesişebileceği 10 Gezgin Tipi

Şehrin ışıkları, rahatlığı ve imkanları yadsınamaz elbette o nedenle yeni dünya düzeninde seyahatlerin içimizdeki engelleri yıkması ve ön yargılarımızı parçalaması beklenir. Özellikle nerede olduğumuzun bir önemi olduğunu düşünmüyorum, bence her özgürlük bir adımla başlar. Bu adımları atmaya başladığımı zaman zihinlerimizi yeni mekanlara, insanlara ve perspektiflere açarken, yol boyunca karşılaşabileceğimiz veya bazen görmeyi umut edeceğimiz tipleri kendimce yazıya dökmeye çalıştım. Umarım okuması keyifli bir yazı olmuştur. 🙂

1. Deneyimsiz:

Hemen hemen her gezi sırasında rastlayabileceğimiz gezgin türüdür, heyecanı, ağzına kadar dolu çantası, etrafındakilere rezil olmamak için onların yaptıklarını çaktırmadan izleyip yapmaya çalışan veya göstere göstere yapılan her şeye heyecanlı ve meraklı onlarca soruyla iştirak eden gezginler. Bu arkadaşlar ortama heyecan katmalarının yanı sıra genelde iki farklı seyahati tercih ederler.

İlk olarak farklı para birimleri, farklı yiyecekler ve farklı dillerle uğraşmak zorunda kalmayacakları seyahatleri tercih ederler. Daha temkinli oldukları için dışa açılmaları biraz daha uzun sürer. Avantajı fazla sorun yaşamadıkları için cesaretlerinin kırılması zordur, dezavantajı ise daha güvenli gördükleri bu ortamdan çıkıp yeni şeyler deneme dürtüleri azalır.

Bir diğer ortam ise her şeyin farklı olduğu, yeni şeyler öğrenebilecekleri ortamlar. Buradaki avantaj ise değişime çok açık olacaklardır ve yeni pek çok şey öğreneceklerdir. Dezavantajı ise çıktıkları seyahatte sorun yaşadıklarında cesaretlerinin kırılma olasılığı daha fazladır.

2. Aşırı Aşırı Hafif Sırt Çantalılar:

Nadiren de olsa görebileceğiniz ve kendilerini soluk pantolonları, yıpranmış gömlekleri ve belki biraz abartı olacaktır ama ayakkabıları olmadan bir kilometre uzaktan tanıyabilirsiniz. Hafif çanta taşımak her zaman iyi bir fikir olsa da, bu gezgin arkadaşlar minimal yaşamı bir sonraki seviyeye çıkarıyor.

3. Kibirli:

İnsanların her türü olduğu gibi gezginlerinde her türlüsü mevcuttur. Kötü olanlardan biri, çıktıkları her seyahatte işler istedikleri gibi gitmediği zaman sürekli şikayet eden, yargılayan ve hatta o bölgenin yerlilerini küçümseyen gezgin türü. Kaderin bir cilvesi gibi genelde seyahatin en gürültülü, en olaylı kısımları bu arkadaşlara denk gelir. Hikayelerini dinlemek politika tartışan anlayışsız insanları dinlemek kadar can sıkıcıdır.

4. Parti Sever:

Bu eğlenceli arkadaşımız için her gün bir tatildir ve o ilk kokteyli sipariş vermek için asla erken değildir. İster sahilde, ister şehirde, isterse hiçliğin ortasında olsun oturup dinlemeye başladığınızda “Bir keresinde sarhoştum ve …” diye başlayan bol bol öyküye sahip olursunuz.

5. Uzun Vadeli Gezgin:

Birçok insanın tatil zamanı sınırlı olsa da, sık sık bu yalnız yolcuların ya da yıllarca olmasa da aylardır yolda olan bazı çiftlerle yollarınız kesişir. Uzun zamandır yolda olmalarının avantajı gitmek istediğiniz yerler hakkındaki en güncel bilgilere sahip olmalarıdır sanırım. Ben onları gezgin kütüphaneler olarak nitelendiriyorum, yakın zamanda da aralarına katılmayı planlıyorum. 🙂 Hikayelerinin yanı sıra onlara yönelteceğiniz en doğru soru bence “Şimdi nereye gitmeliyim, orada neler yapmalıyım?” olmalı.

6. Ruhani Arayış İçindeki Gezgin:

Başka bir uzun vadeli gezgin türü olarak ayrı yazma gereğini gördüğüm bu tip gezginler tam olarak bir arayış içerisindeler. Bazıları ne aradığını bile bilmezken, bazıları var olan duygusal hatta ruhani sorunlarına çözümler aramaktadır. Bazıları büyüleyici gelirken, bazıları ise size hareketleri ve konuşmaları ile bir hayli itici gelebilir. Bu arkadaşlarla en çok Güneydoğu Asya’da veya Hindistan’da bulunan güzergahlarda karşılaşabilirsiniz.

7. Rekabetçi:

Geldik en sevmediğim gezgin türüne, diğer kötü türleri görmezden gelebilirsiniz fakat bu arkadaşlar kendilerini görmezden gelmenize izin vermezler. Siz 25 şehir, 3 ülke mi gezdiniz, o 40 şehir 7 ülke gezer. Siz 5 – 10 paraya bir hostelde uyudunuz o parkın birindeki bankta bedava uyumuştur. Bu arkadaşlar için gezmenin tek zevki rekabettir, sürekli grupların arasına karışır, tek başına seyahat edemez çünkü sürekli hikayelerini anlatır ve sizin geçmiş olmak için içinden dua eder. Uzun zamandır tek başıma gezmemin nedenlerinden biride böyle bir arkadaştır. (Umarım düzelmiştir veya burayı okuyup biraz düzelir.)

8. Bütçe Bağımlısı:

Geldik en çok rastlanan gezgin tipine. Seyahat eden arkadaşların çoğu belirli bir bütçeye sadık kalmaya çalışıyor, aynı zamanda para kazanmayı düşünmemeleri sadece işin eğlenceli tarafında yer almalarını sağlıyor. Bir bakıma güzel olsa da benim pek tercih ettiğim yol değil. 🙂 Buradaki sorun planlarının dışında bir durumla karşılaştıklarından yeterli esneme payları yoksa seyahatleri planlanandan kısa sürebilir veya vazgeçmiyorlarsa son iki gün partilere katılmayıp, akşam yemeklerindeki tatlılara veda edebilirler. Aslında bu dengeyi sağlamak başlı başına bir iş halini aldığında pek tat veren bir durum olmuyor sanırım.

9. Plancılığı Abartanlar:

Bu arkadaşları bir şehrin müzesini gezerken sürekli saatine bakarak ilerlemesinden tanıyabilirsiniz. Bütün gezi planlarını bir elektronik tabloda saatlerce planlayan gezginler ve plandan sapmaya başladıkları zaman sinirlenirler. Öylesine bir seyahat onlara göre değildir, zamanı verimli kullanmak amacıyla attıkları adımı bile hesaplayan (evet böyle arkadaşlar var) bu sevimli plancılar için 1 aylık seyahat 3 aylık iş anlamına gelmektedir.

10. Yardımsever / Gönüllü Gezginler:

Dünyanın bir ucundaki portakal bahçelerinden, diğer ucundaki yetimhanelere kadar her yerde çalışarak dünyayı dolaşan bu arkadaşlar hakkında fazla söze gerek yok. En sevdiğim gezgin tipi olan bu arkadaşları dinleyin, size anlatacakları pek çok hikayesi var.

Bonus. İş Arasında İpini Koparan Gezginler:

Bir arkadaşımın hafta sonu bir festival için çadırımı istemesi ile ortaya çıkardığımız gezgin tipi diyebiliriz sanırım. 🙂 Yoğun iş ortamında 24 saatlik boşlukta en yakın deniz kıyısına çadırını veya sadece tulumunu atan, keyfini son saniyesine kadar çıkaran tiplerdir. Özellikle son dakika iptal edilen işler veya toplantılar sayesinde tatil yapabilen bu arkadaşlar festival, parti, mangal artık önlerine ne gelirse katılma eğilimindedirler. Eğlencelidirler ama çalışırken fazla dikkatlerini dağıtmamak gerekir. (Batu kardeşim için özel tip. :))

Yukarıda karşılaşabileceğimiz genel tiplerin dışında o kadar çok gezgin tipi var ki. Bu noktada asıl söylemek istediğim seyahatin en büyük yanının sadece inanılmaz yerleri ziyaret etmemek onunla birlikte dünyanın dört bir yanından inanılmaz insanlarla tanışabilmek olduğudur. Nereye giderseniz gidin, mutlaka diğer gezginlerle tanışın, mutlu olun ve sadece iyi zaman geçirdiğinizden emin olun. Sevgiler saygılar. Yolunuz açık olsun dostlarım ve çok değer verdiğim şu an yollarda olan bir arkadaşımdan öğrendiğim bir söz “Ateşiniz hiç sönmesin.” 🙂

One Comment

  • Cengiz

    Guzel olmus bu. Birde kendinden baskasini dinlemeyen tipler var.. hep kendi anlatir, bosluk birakmaz senin icin araya girmene.. bencildir, her seyi hep ve ilk kendi yapmis olmalidir. Takip etmez, cevap vermez, bazilarida var ki paylasmaz bile.

    Boyle tipler de benim uzak durdugum arkadaslar.:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: